Na co se nás často ptáte?

Zašlete nám svůj dotaz. Odpověd umístíme do této sekce.

Jaké práce vážete?
Vážeme diplomové, bakalářské, absolventské, disertační, habilitační, závěrečné, maturitní a jakékoliv jiné práce dle Vašich požadavků.

Nevím, jaký text má být na deskách?
Vyhledejte si na webu Vaší školy, jaké má požadavky na vazbu závěrečné práce. Naši zaměstnanci Vám poradí, ale požadavky škol se mění a jste to Vy, kdo rozhodne, jaký text na deskách bude.

Jaké okraje pro vazbu?
Ve hřbetu se „schová“ asi  1  cm papíru. Není tedy nutné mít u hřbetu 4 cm okraj. Klidně postačí 3 cm. Nahoře, dole a vpravo můžete nastavit 2–2,5 cm.

Mohu si vybrat typ písma na desky?
Bohužel ne. Text na desky se razí pomocí kovových znaků. Jednotlivá písmena se razí znak po znaku za pomoci tlaku, tepla a zlatící fólie. Každý knihař nabízí potisk desek ze sady písmen, kterou má k dispozici. Požadavky škol na konkrétní font a velikost písma jsou nesmyslné a jsou dány neznalostí problematiky. Nikdy se nestalo, že by škola práci nepřijala z důvodu ražby textu jiným fontem.

Lze vyměnit listy v již svázané práci?
Ano, u našich desek je to možné. Desky lze na speciálním zařízení znovu rozevřít a listy vyměnit. Výměnu listů provádíme na počkání.

Lze do svázané práce vložit přílohu ?
Svázaná práce má podobu knihy ve formátu A4. Zkuste do knížky vložit dalších 15 listů… kniha se bude rozevírat, listy budou „vyčuhovat“ centimetr z knihy. Moc hezké a použitelné to tedy nebude. Pokud se jedná o 2–5 stránek nebo výkres, je možné přílohu do diplomky vložit do kapsy v rohu (na vnitřní části desek). Na rozsáhlejší přílohy je nutné vyrobit zvláštní desky s tkanicemi. Ty jsou cenově zvýhodněny.

Je možné pouze objednat desky a přinést vnitřní strany ke svázání?
Ano, objednejte si desky předem a nebudete platit za expresní výrobu. Přijdete v termínu, který uvedete v objednávce, přinesete si vnitřní strany, počkáte max. 20 minut a svoji práci si odnesete svázanou. Máte tak jistotu, že jsou Vaše desky připraveny včas a navíc k nám nemusíte chodit dvakrát.

Vzhled potisku desek - VELKÁ nebo malá písmena ?
Pokud je to možná, rádi Vám na desky vyzlatíme text dle Vašeho přání. Technologie horké ražby a montáž textu pomocí kovových štočků má své omezení (počet znaků v sadě, délka řádku). Konečný vzhled je tedy plně na rozhodnutí knihaře, který se rozhodně zda příjmení vyzlatí malými nebo VELKÝMI znaky. Vždy se však snaží, aby byl vzhled Vašich desek dokonalý. Ukázky najdete zde. Pokud na své představě 100% trváte, požádejte o posouzení zda je taková ražba možná.

Atypické číslování stran
Atypické číslování stránek je problém. Aktivní správa obsahu dle oddílů a stylů odstavců není úplně jednoduchá. Proč tedy neuložit např. prvních 5 stran bez číslování. Další část textu číslujte jak potřebujete. Udělejte číslování obsahu ručně a neztrácejte čas s nastavováním oddílů. Vytiskněte jednotlivé části do PDF a pospojujte v PDF… Udělejte dokument bez číslování o doplňte číslování v PDF.

Převádějte dokumenty do PDF
Pokud to jde, vytvořte PDF. Tento formát zajistí, že nedojte k přeformátování tisku před tiskem. Pokud máte Adobe acrobat profesional, můžete vytvářet z libovolných aplikací PDF soubory. Může samozřejmě zkusit i jiný software, ale kvalita výstupů z těchto programů nebývá ideální.

Rozdělujte soubory na více částí
Rozdělte Vaše PDF na černobílou část a na barevnou část. Ušetříte tak mnoho času a peněz při tisku. Jednoduše pustíme černobílá data na ČB tiskárnu a barvenou část na jiný stroj. Zrychlení práce je několikanásobné.

Text se Vám před tiskem přeformátuje
Word řídí nastavení stránky dle připojené tiskárny (tedy nastavené jako výchozí). Protože každá tiskárna má jiný komunikační jazyk (PCL, PS,..) může dojít k přeformátování textu. Před započetím práce si nastavte příslušnou tiskárnu (HPLJ4000, Adobe acrobat) nebo používejte pevné zakončení stránek, omezíte tím nechtěný posun textu.

Vložení tabulky, obrázku
Vkládejte tabulky, obrázky v takové kvalitě, aby byly použitelné. U tabulek používejte jednodušší formáty, vynechte svítivé barvičky (stejně nebudou zřetelné). Obrázky vkládejte kvalitní ne stažené z www stránek. Obrázky umisťované na internetu mají rozlišení 72dpi a jsou určeny pro prohlížení na obrazovce. Pro tisk jsou naprosto nevyhovující. 

Mohu práci reklamovat ?
Samozřejme máte plné právo svou práci reklamovat v případě nespokojenosti s kvalitou provedené práce. Reklamace podléhá pravidlům obchodního zákoníku a našim obchodním podmínkám.